V prípade námietok voči postupu audítorov má žiadateľ právo predložiť sťažnosť, resp. sa odvolať. Podacím miestom je sekretariát zmocnenca pre akreditované a autorizované subjekty spoločnosti PRVÁ ZVÁRAČSKÁ, a. s. Bratislava.
V prípade, že certifikačný orgán počas vykonávania riadnej kontroly vlastníctva a používania certifikátu, certifikačnej značky alebo správ z auditu zistí porušenie Dohody o používaní certifikátu, môže od certifikovaného klienta požadovať nápravu a nápravnú činnosť. Na základe závažnosti porušenia tejto dohody certifikovaným klientom môže certifikačný orgán pozastaviť alebo zrušiť certifikáciu, publikovať priestupok, a ak je to nevyhnutné aj vyvodiť právne kroky.
V prípadne, že certifikovaný klient preruší komunikáciu s certifikačným orgánom, alebo neoznámi dôležité informácie ovplyvňujúce podmienky udelenej certifikácie, certifikačný orgán bude postupovať v zmysle stanoveného postupu, ktorý môže viesť k pozastaveniu, resp. k zrušeniu certifikácie. Certifikačný orgán túto skutočnosť zverejní. Znovuudelenie certifikácie po pozastavení je možné iba na základe vykonania mimoriadneho auditu.
Certifikát a certifikačnú značku si nemôže certifikovaná organizácia samostatne upravovať alebo meniť.
Sú to záznamy o priebehu certifikačných procesov, záznamy z jednotlivých auditov a hodnotení plnenia certifikačných kritérií, ako aj vlastné certifikáty. Všetky uvedené záznamy sú riadené podľa Príručky kvality a podľa postupov certifikačného orgánu. Ich registratúra a archivácia sa riadi podľa Smernice spoločnosti PRVÁ ZVÁRAČSKÁ, a. s. Bratislava.
Pri všetkých typoch záznamov sa dodržujú zásady dôvernosti.
Zoznam certifikovaných klientov je k dispozícii u vedúceho certifikačného orgánu.
Certifikačný orgán v dostatočnom predstihu informuje o zmenách v požiadavkách na certifikáciu, ktoré zamýšľa urobiť. Po schválení zmien požiadaviek na certifikáciu certifikačný orgán navrhne dátum účinnosti a formu publikácie zmeny. Každú zmenu požiadaviek na certifikáciu uverejňuje na svojej internetovej stránke: www.pzvar.sk [1] .
Ak sa zmena požiadaviek na certifikáciu týka už certifikovaného klienta alebo aj žiadateľov o certifikáciu, ktorí sú v procese certifikácie, týmto podáva informácie písomnou formou. Certifikačný orgán si vždy overuje, či každý certifikovaný klient, resp. žiadateľ o certifikáciu, sa v stanovenej lehote prispôsobil zmeneným požiadavkám na certifikáciu.
V súlade s požiadavkou normy STN EN ISO/IEC 17021-1: 2015 vyžaduje certifikačný orgán od každého držiteľa certifikátu systému manažérstva kvality prístup ku všetkým sťažnostiam na jeho činnosť a k ním prijatým nápravným opatreniam. Povinnosť viesť záznamy o sťažnostiach na činnosť držiteľa certifikátu a ním prijatých nápravných opatrení, ako aj ich sprístupnenie, je upravená v Dohode o používaní certifikátu. Dodržiavanie ustanovení Dohody o používaní certifikátu o zaobchádzaní so sťažnosťami na certifikovaného klienta je predmetom preverovania pri každom dozore alebo opakovanom posudzovaní (recertifikácii) systému manažérstva kvality certifikovaného klienta.
POSTUP CERTIFIKÁCIE
Vlastný výkon certifikácie je podrobne popísaný v Príručke kvality, postupoch P01 a P06 a certifikačných schémach. Všetky dokumenty sú vlastníctvom Certifikačného orgánu systémov kvality pri PRVEJ ZVÁRAČSKEJ, a. s. Bratislava a sú k dispozícii k nahliadnutiu. Certifikačný proces sa vykonáva podľa schválených certifikačných schém COSK-01 a COSK-02 a pozostáva z nasledovných krokov:
- Podanie žiadosti
Každému žiadateľovi o certifikáciu poskytuje certifikačný orgán informácie o postupe certifikácie, jeho právach a povinnostiach. Od každého žiadateľa, ktorý prejaví záujem o certifikáciu systémov manažérstva kvality vyžaduje vyplniť „Žiadosť o certifikáciu systému kvality“, T04 [2]. Žiadosť o certifikáciu musí podpísať štatutárny predstaviteľ žiadateľa. Žiadatelia o certifikáciu systémov kvality pri zváraní podľa technických požiadaviek STN EN ISO 9001: 2016 a STN EN ISO 3834-2,3,4: 2021 musia v žiadosti uviesť navyše informácie o existujúcej certifikácii systémov manažérstva podľa ISO 9001: 2015 (bod 5, tlačiva T04).
Žiadatelia o certifikáciu systému manažérstva kvality pri zváraní podľa technických požiadaviek STN EN ISO 9001: 2016 a STN EN ISO 3834-2,3,4: 2021 navyše predkladajú doklad potvrdzujúci certifikáciu systému manažérstva žiadateľa podľa STN EN ISO 9001: 2016 (ak žiadateľ je už jeho držiteľom). Doklady o kvalifikácii a ďalšie záznamy o kvalite súvisiace s činnosťou žiadateľa o certifikáciu môžu byť predložené pri posudzovaní na mieste. Certifikačný orgán vykonáva certifikačný audit pri prvotnej certifikácii v dvoch etapách.
Cieľom predcertifikačného auditu je poukázať na slabé miesta v systéme manažérstva kvality žiadateľa. Z výsledkov predcertifikačného auditu sa certifikát nevydáva. Žiadateľ vykoná odporúčané zmeny, resp. úpravy navrhnuté audítorským tímom. Predcertifikačný audit sa vykonáva len na požiadanie žiadateľa o certifikáciu.
Poverený zástupca certifikačného orgánu organizuje vypracovanie Plánu auditu. Vypracovaný Plán auditu aj s menami navrhovaného vedúceho audítora, audítora poprípade technického experta (ak je to potrebné), predloží poverený zástupca certifikačného orgánu na schválenie žiadateľovi o certifikáciu.
Plán auditu obsahuje aj navrhovaný termín certifikačného auditu (s prihliadnutím na požiadavku zákazníka uvedenú v žiadosti o certifikáciu). Termín je stanovený v dostatočnom predstihu – minimálne 10 dní pred dátumom schválenia plánu auditu. Termín certifikačného auditu si môže navrhnúť alebo prispôsobiť aj žiadateľ podľa svojich potrieb. Po schválení Plánu auditu zo strany žiadateľa o certifikáciu komunikuje so zainteresovanými pracovníkmi vedúci audítor.
Po doručení dokumentácie (Príručka kvality, príslušné smernice a ďalšie súvisiace dokumenty) vykoná vedúci audítor preskúmanie predloženej dokumentácie. Cieľom preskúmania je posúdenie zhody dokumentovaného systému s požiadavkami referenčnej normy. V prípade žiadateľa o certifikáciu systémov kvality pri zváraní musí byť predložená dokumentácia v súlade s referenčnými normami (STN EN ISO 9001: 2016 a STN EN ISO 3834-2,3,4: 2021). Dodaná dokumentácia musí obsahovať dôkazy o previazanosti systému manažérstva kvality STN EN ISO 9001: 2016 s požiadavkami STN EN ISO 3834-2,3,4: 2021.
Vedúci úseku posudzovania na základe prijatej žiadosti o certifikáciu a preskúmaní dokumentácie rozhodne, či sa prvá etapa auditu vykoná len formou písomnou alebo jej časť bude vykonaná aj v organizácii klienta.
Rozhodnutie o forme vykonania prvej etapy auditu sa žiadateľovi oznamuje písomnou formou. Návšteva žiadateľa pri prvej etape auditu sa vykonáva vždy pri certifikácii podľa STN EN ISO 9001: 2016 a podľa STN EN ISO 9001: 2016 a STN EN ISO 3834-2,3,4: 2021. Prvá etapa auditu sa vykoná písomnou formou bez návštevy žiadateľa v prípade, že žiadateľ spĺňa požiadavky výnimky bližšie špecifikovanej postupom P01.Rozhodnutie o návšteve žiadateľa pri prvej etape auditu sa žiadateľovi o certifikáciu dáva na vedomie do 2 týždňov od doručenia dokumentácie. Návštevu vykoná menovaný a schválený audítorský tím, poprípade jeden z menovaných audítorov (rozhoduje vedúci audítor). Informácie zhromaždené z dokumentácie žiadateľa (z preskúmania príručky kvality, resp. ďalšej doručenej dokumentácie), resp. osobnej návštevy v rámci prvej etapy auditu využíva certifikačný orgán na prípravu druhej etapy auditu a považuje ich za dôverné. Výsledkom prvej etapy auditu je zdokumentovanie zistení (správa, posúdenie dokumentácie) a ich oznámenie klientovi, vrátane označenia oblastí, ktoré by sa v druhej etape mohli zaradiť medzi nezhody. Správu zašle vedúci audítor žiadateľovi o certifikáciu do 2 týždňov od ukončenia prvej etapy.
Úlohou žiadateľa o certifikáciu je do dátumu druhej etapy certifikačného auditu zosúladiť dokumentáciu systému manažérstva s požiadavkami príslušnej referenčnej normy a analyzovať, resp. odstrániť označené oblasti obáv vzniku nezhôd.
Časový interval medzi prvou a druhou etapou auditu závisí od potreby klienta vyriešiť oblasti obáv zistených pri prvej etape a od potrieb certifikačného orgánu pri prípadnej úprave opatrení na druhú etapu.
Certifikačný audit vykonáva schválený a poverený audítorský tím. Počas certifikačného auditu zhromažďuje informácie, ktoré porovnáva s kritériami auditu. Výsledkom porovnania sú zistenia z auditu. Audítori sa v maximálnej miere usilujú, aby akékoľvek rozpory v názoroch na zistené dôkazy, resp. zistenia z auditu vyriešili.
Rozhodnutia na udelenie certifikácie vykonáva manažment certifikačného orgánu, ktorý tvorí vedúci CO, zástupca vedúceho CO a vedúci úseku posudzovania, na zasadnutí certifikačného orgánu. Ostatní pracovníci certifikačného orgánu vykonávajú len zhromažďovanie informácií, ktoré porovnávajú s kritériami auditovania ako prípravu k rozhodnutiam o certifikácii. Certifikačný orgán rozhoduje o udelení alebo odmietnutí certifikácie, rozšírení alebo zúžení rozsahu certifikácie, pozastavení alebo vrátení certifikácie, zrušení certifikácie alebo obnovení certifikácie a následne vykonáva rozhodnutia pri dozore a udržiavaní platnosti certifikátu. Platnosť certifikátu je tri roky. Doba platnosti certifikátu vydaného pre systémy kvality pri zváraní je podmienená dobou platnosti certifikátu vydaného podľa STN EN ISO 9001: 2016.
Držiteľ certifikátu podpisuje „Dohodu o používaní certifikátu“. V tejto dohode sú upravené podmienky používania certifikátu, najmä všetky záväzky, ktoré v súvislosti s certifikáciou držiteľovi certifikátu vznikajú.
Každý certifikovaný klient obdrží od certifikačného orgánu certifikačnú značku podľa príslušného predmetu certifikácie (STN EN ISO 9001, resp. STN EN ISO 9001 a STN EN ISO 3834-2,3,4). Podmienky používania certifikačnej značky sú uvedené v dohode o používaní certifikátu a vo všeobecných podmienkach udelenia certifikačnej značky.
Certifikát vydáva certifikačný orgán v slovenskom jazyku. Počet vydaných originálov certifikátov si stanovuje žiadateľ. Na požiadanie certifikačný orgán môže vydať certifikát v cudzom jazyku (angličtina, nemčina).
Certifikačný orgán v certifikačných schémach stanovil pre držiteľov certifikátov lehotu pre vykonanie dozoru na jeden rok a lehotu pre obnovenie (recertifikáciu) platnosti certifikácie na tri roky. Tri mesiace pred uplynutím lehoty zašle certifikačný orgán certifikovanej organizácii výzvu, na základe ktorej následne poverený zástupca certifikačného orgánu dohodne s držiteľom certifikátu presný termín vykonania dozoru alebo recertifikačného auditu.
Aj v prípade recertifikácie je doba platnosti vydaného certifikátu pre systémy kvality vo zváraní podmienená dobou platnou certifikátu vydaného podľa ISO 9001: 2015.
Certifikačný orgán vedie evidenciu sťažností predložených na certifikačnom orgáne v Knihe evidencie odvolaní a sťažností. Predložené sťažnosti rieši podľa postupu Evidencia a postup riešenia sťažností [3] na certifikované organizácie. Proces prijímania odvolaní, ich hodnotenia a prijímania rozhodnutí má certifikačný orgán zdokumentovaný v postupe Evidencia a postup riešenia odvolaní [4].
CERTIFIKAČNÁ ZNAČKA
Certifikačnú značku udeľuje certifikovanému klientovi certifikačný orgán na základe úspešného absolvovania certifikačného procesu a označuje certifikáciu systému manažérstva kvality. Značka sa nesmie používať na výrobkoch organizácie alebo takým spôsobom, ktorý by sa mohol interpretovať ako označenie zhody výrobku. Spracovanie a používanie vlastného návrhu, resp. vykonávanie akýchkoľvek zásahov alebo zmien v poskytnutej certifikačnej značke je zakázané.
Certifikačný orgán pre certifikáciu systémov kvality má dva typy certifikačných značiek:
|
certifikačná značka poskytovaná organizácii, ktorá má certifikovaný systém kvality pri zváraní podľa technických požiadaviek STN EN ISO 9001 a STN EN ISO 3834-2,3,4 |
|
certifikačná značka poskytovaná organizácii, ktorá má certifikovaný systém manažérstva kvality podľa normy STN EN ISO 9001 |
Možnosti použitia certifikačných značiek:
Udelená certifikačná značka sa môže používať na:
Značka sa nesmie používať na produkte alebo obale produktu organizácie alebo akýmkoľvek iným spôsobom, ktorý by sa mohol interpretovať ako označenie zhody produktu.
Značka sa nesmie používať na správach o laboratórnych skúškach, o kalibrácii alebo inšpekcii alebo certifikátoch.
Spracovanie a používanie vlastného návrhu, resp. vykonávanie akýchkoľvek zásahov alebo zmien v poskytnutej certifikačnej značke je zakázané.
Odkazy:
[1] http://www.pzvar.sk/
[2] https://www.pzvar.sk/sites/default/files/ziadost_o_certifikaciu_systemu_kvality.pdf
[3] https://www.pzvar.sk/sites/default/files/evidencia_a_postup_riesenia_staznosti.pdf
[4] https://www.pzvar.sk/sites/default/files/evidencia_a_postup_riesenia_odvolani.pdf